Bērnu ietvari

Izvēloties brilles bērnam, svarīgi, lai tās patiktu viņam pašam – gan krāsas ziņā, gan to materiāls būtu ērts un piemērots fiziskajām aktivitātēm, jo tas palīdzēs bērnam labprātīgi un regulāri lietot brilles. Bērniem līdz sākumskolas vecumam piemērotākas būs brilles ar gumijas ietvariem, kas ērti pieguļ galvai, nespiež un nelūst. Šajā vecuma posmā bērni ir īpaši aktīvi un kustīgi, tāpēc nevajadzētu pieļaut situāciju, ka brilles kļūst par šķērsli bērnam tā pasaules izzināšanas procesā. Papildu komfortu bērnu actiņām nodrošinās briļļu ietvars ar apaļu formu, jo bērniem bieži nākas vērst skatienu augšup un tā tiek nodrošināts lielāks briļļu laukums, kas atvieglo skatīšanos caur brillēm.

Kā izvēlēties pēc iespējas piemērotākas brilles bērnam? 

Kad iztēlojamies bērnu brilles, visbiežāk prātā nāk maza meitene vai zēns ar apaļas formas briļļu ietvariem. Izrādās tam ir praktisks izskaidrojums – bērni ir īsāki par pieaugušajiem, tāpēc viņiem bieži nākas skatienu vērst augšup. Līdz ar to, ja ir izvēlētas brilles ar šauriem ietvariem, var gadīties, ka bērns nemaz neskatās caur brillēm, bet virs tām. Turpretī apaļa forma (vai vismaz tāda forma, kura augšpusē nav zemāka par uzacu līniju) nodrošina pēc iespējas lielāku laukumu, kurš tiek pārredzēts caur briļļu lēcām. Protams, šī forma nav obligāta, it sevišķi, ja bērnam tā galīgi nepatīk. Un, ja bērnam nepatīk, tad viņš arī atradīs veidu, kā brilles nenēsāt (visticamāk tā nav sagadīšanās, ka tieši bērna nemīlētās brilles ir tās, kuras biežāk pazūd, saplīst, kuras sagrauž suns). Pašiem mazākajiem bērniem tas gan nav aktuāli (šajā gadījumā vēlams maksimāli paļauties uz optiķa ieteikumiem), taču, tiklīdz bērns ir sasniedzis vecumu, kurā patstāvīgi izdara gaumes spriedumus, viņa viedoklī ir jāieklausās.

 

Ideālais gadījums: arī rezerves brilles

Ideālajā gadījumā bērniem būtu ne tikai piemērota izmēra (un arī formas) brilles, bet arī rezerves brilles. Ja bērns aktīvi nodarbojas ar sportu, tas ir gandrīz obligāti, jo gadījumā, ja brilles saplīst, jaunu briļļu izgatavošana prasa laiku. Ir vecāki, kas uzskata, ka bērna iepriekšējās brilles var kalpot kā rezerves brilles, taču jāņem vērā, ka bērns no tām visticamāk jau ir izaudzis (neviens kā rezerves apavus taču neizvēlas tos, kas jau ir pāris izmērus pa mazu). Protams, jaunu briļļu iegāde nav lēta, taču ir jāapzinās, cik nozīmīgi ir tas, lai bērns nēsātu kvalitatīvas, sev piemērotas brilles. 80 % bērna uztveres notiek tieši ar redzi, savukārt uztveres spēja lielā mērā ietekmē to, cik bērnam labi veiksies skolā. Labas sekmes savukārt veicina pašapziņu. Galu galā tas, vai bērnam ir bijušas pieejamas labas brilles, tad, kad tās ir bijušas nepieciešamas, var ietekmēt to, vai viņš kļūs par pilnvērtīgu sabiedrības locekli, kad būs pieaudzis.


Dalies ar šo: