Pirmajos 12 dzīves gados bērni apmēram 80% informācijas uzņem ar redzes palīdzību. Taču katram ceturtajam bērnam ir savlaikus nekonstatētas redzes problēmas, kuras var traucēt viņa attīstību.

 

1 gada vecumā:

Zīdaiņiem un pirmsskolas vecuma bērniem regulāri veic redzes pārbaudi, kas ir daļa arī no viņu parastajām attīstības pārbaudēm. Zīdaiņiem redze jāpārbauda apmēram viena gada vecumā. Taču gadījumos, ja vecākiem rodas aizdomas, ka ar bērna redzi kaut kas nav kārtībā, piemēram, šķiet, ka bērns šķielē, tad pie redzes speciālistiem jādodas savlaikus.

 

3 gadu vecumā:

Nākamo redzes izvērtēšanu bērniem mēs iesakām veikt apmēram trīs gadu vecumā. Dažreiz mācīšanās grūtības rodas no savlaikus neatrisinātām redzes problēmām. Tādēļ, jo agrāk šīs problēmas tiek atklātas, jo ir labākas iespējas tās novērst.

 

Pirms skolas:

Valsts apmaksātajā programmā ir iekļauta arī acu ārsta veikta redzes apskate pirms skolas 6-7 gadu vecumā, kurā ietilpst redzes asuma noteikšana tuvumā un tālumā, binokulārās redzes un stereo redzes pārbaude, acu kustību pārbaude, konverģences pārbaude, šķielēšanas leņķa izvērtēšana ar aizklāšanas un prizmu aizklāšanas testu, acu kustību novērtēšana, skiaskopija pēc īslaicīgas darbības cikloplēģijas, kā arī acs dibena apskate cauri paplašinātām acu zīlītēm.

Bērnam nav jāprot lasīt, lai viņam varētu pārbaudīt redzi. Vispirms optometrists iztaujās vecākus par redzes problēmām ģimenē. Tāpat vecākiem pajautās, vai viņi ir pamanījuši, ka bērnam ir kādas redzes grūtības spēlējoties, skatoties attēlus vai apskatot sīkus priekšmetus. Vai bērns bieži miedz acis, lai saskatītu priekšmetus, vai pieliek tos ļoti tuvu pie deguna, lai saskatītu. Sākumā ļoti daudz informācijas jāiegūst no vecākiem, jo bērni paši vēl nesaprot, ko nozīmē redzēt slikti, neskaidri; bērni paši nesūdzēsies par sliktu redzi. Ļoti bieži, uzsākot mācības pirmajā klasītē, bērns pat nepasaka vecākiem, ka viņš nespēj saredzēt rakstīto uz tāfeles. Šādos gadījumos bērnam sekmes var būt sliktas un nepadoties mācības ne jau tādēļ, ka trūkst uzmanības vai centības, bet gan dēļ pasliktinātas redzes.

 

Pēc informācijas iegūšanas par bērna pašreizējo redzi sekos vairāki, bērnam draudzīgi testi. Kad redzes funkcijas būs izvērtētas, optometrists pārrunās ar jums iegūtos rezultātus un izstāstīs par šobrīd esošajām redzes problēmām

 

Tādējādi līdz tam laikam, kad bērns būs pietiekami liels, lai uzsāktu skolas gaitas, jums būs pilnīga skaidrība par viņa acu veselības stāvokli.

 

Vecāku iesaiste:

Dažreiz redzes problēmas ir grūti pamanīt, jo bērni nesaprot, vai tas, ko viņi redz, atšķiras no tā, kā to redz pārējie. Taču ir vesela virkne acīmredzamu pazīmju, kurām jums vajadzētu pievērst uzmanību:

 • Vai jūsu bērnam ir redzes grūtības spēlējoties, skatoties attēlus, apskatot sīkus priekšmetus?
 • Vai bērns bieži miedz acis?
 • Vai aplūkojamos priekšmetus bērns liek tuvu pie deguna?
 • Vai bērns sēž pārāk tuvu TV ekrānam?
 • Vai bērns bieži berzē acis?
 • Vai bērns šķielē?
 • Vai ir novērotas mācīšanās grūtības?
 • Vai bērnam ir grūtības jeb nevēlēšanās lasīt, rakstīt?
 • Vai ir pasliktinājusies bērna uzvedība?
 • Vai bērnam ir nepatika pret spožu gaismu?
 • Vai bērns sūdzas par sāpēm acīs, vai acis ir apsārtušas?
 • Vai bērnam ir biežas galvassāpes?

 

Ja redzes problēmas ir iedzimtas, bērna uzvedībā par tām nekas var arī neliecināt, jo bērns spēj adaptēties tādai dzīvei, kādu uztver ar savu redzi. Šādos gadījumos redzes problēmas var konstatēt tikai acu ārsta apmeklējuma laikā. 

 

KAD JŪS PĒDĒJOREIZ PĀRBAUDĪJĀT SAVA BĒRNA REDZI?


Dalies ar šo: