Redze ir vissvarīgākā cilvēka maņa

Redze ir vissvarīgākā cilvēka maņa

Redze ir vissvarīgākā cilvēku maņa. Gan skatoties televizoru pilsētas dzīvoklī, gan ravējot burkānus dobē, mums ir svarīgi redzēt. Visu mūžu mums vajag spēt izšķirt detaļas un panest lielu redzes slodzi. Ļaudis spēju redzēt uztver kā pašsaprotamu, tomēr par acīm, tā pat kā par ādu, sirdi vai citiem orgāniem, ir jārūpējas. Ne optometrists, ne acu ārsts nespēs “pagriezt laiku atpakaļ” un padarīt par nebijušu to, kas sabojājis acu veselību.

Rūpes pašam par savām acīm sākas ar pareizu un piemērotu briļļu lietošanu.  Briļļu “piemērīšanu”  tirdzniecības vietā var pielīdzināt tablešu pagaršošanai aptiekā, lai pēc patikas izvēlētos, kuru lietot. Pareizas brilles ne vien skaidri rāda, bet nodrošina abu acu sabalansētu darbību, nenogurdina acis, ļauj veikt tieši tos darbus, kam tās izrakstītas. Pat, ja redze ir tik slikta, ka brilles vairs nevar līdzēt, īpaši specializējušies optometristi var piemeklēt palielinātājus – lupas vai citas ierīces, ar kurām turpināt veikt svarīgos darbus un efektīvi izmantot atlikušo redzi. Ne brilles, ne lupas pacients nevar piemeklēt sev pats, lai arī cik zinošs vai pieredzējis viņš nebūtu, kamēr rūpēties par savām acīm var katrs.

Ikdienā svarīgi savas acis sargāt. Saule, vējš, citi vides faktori un pārmērīga slodze bojā redzi. Gadiem ejot, organisms kļūst trauslāks, arī acis. To ikdienas aizsardzībā liela loma ir saulesbrillēm. Tās nav tikai modes lieta, bet nozīmīga funkcionāla ierīce. Mēs zinām, ka tās aizsargā acis no kaitīgā ultravioletā starojuma, tomēr daudzi joprojām pērk un lieto saulesbrilles bez šī filtra- tātad acij kaitīgas saulesbrilles. Katrs var ieiet jebkurā solīdā optikas salonā un palūgt bez maksas pārbaudīt, cik daudz UV aiztur iemīļotās saulesbrilles, lai pārbaudītu to nekaitīgumu. Pērkot saulesbrilles optikas salonos, par kvalitāti var nešaubīties – tās tiek pārbaudītas jau pirms izlikšanas tirdzniecībā.

Saulesbrilles jālieto ne vien vasaras saulē, bet ikdienā. UV gaisma nav redzama un nemanāmi bojā acs struktūras: acu baltumu gļotāda UV staru ietekmē sabiezinās, veidojas, piemēram, pingvēkulas. Iespīdot acīs cauri zīlītei, UV stari veicina kataraktas veidošanos, bet, ja aizspīd līdz tīklenei – dedzina makulu, kas nodrošina spēju saskatīt detaļas. Mūsu āda UV staru ietekmē iesauļojas brūna, lai pasargātu mūs. Acīm šāda aizsargmehānisma nav. UV stari spēj kaitēt arī tad, ja ir nomācies laiks. Tādēļ katram būtu vēlamas vismaz divas saulesbrilles: tumšākas saulainām dienām un gaišākas Latvijas bālajai dienas gaismai. Īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem izoperēta karatakta un acīs ieliktas mākslīgās lēcas, kas bieži nenodrošina nekādu UV aizsardzību. Papildus šis aksesuārs palīdz samazināt apžilbumu, aiztur vēju un tās var palīdzēt mazināt acu jutīgumu un asarošanu, izejot ārā. Ja ir vajadzīgas brilles, lai skaidri redzētu, vēlams izgatavot optiskās saulesbrilles, kas vienlaikus samazina apžilbumu un ietver korekciju. Katram piemērotākās saulesbrilles izvēlēties labprāt palīdzēs konsultanti optikās.


Dalies ar šo: