DATORLIETOTĀJIEM

DATORLIETOTĀJIEM

Darbs pie datora prasa intensīvu skatīšanos tuvumā. Mūsu acis no dabas nav radītas, lai ilgi skatītos tik tuvu, jo evolūcijas pirmsākumos, lai izdzīvotu - pamanītu ienaidnieku vai laupījumu, galvenais bija perfekti redzēt tālumā. Skatīties tuvumā acīm nozīmē veikt daudz sarežģītāku darbību kompleksu, nekā skatīties tālumā. Tāpēc visā datorizētajā pasaules daļā aizvien vairāk tiek runāts par datorlietotāju redzes sindromu.

Daudzi, kas strādā pie datora ilgstoši, jūt redzes diskomfortu - sausuma sajūtu acīs, graušanu, īslaicīgus redzes asuma traucējumus. Tam iemesls aizvien biežāk ir dators, nevis kāda acu slimība, kurai arī mēdz būt līdzīgas izpausmes. Zinātniski nav pierādīts, ka datori izraisa acu saslimšanas, bet funkcionālus traucējumus gan. Sūdzības par datoru radītajam problēmām ir bieža parādība.

Kāpēc mūsu acīm nepatīk dators? Lai skatītos tuvumā, acs ir jāiefokusē (akomodācija) uz konkrēto skata punktu un vienlaikus abām acīm kopā arī jāpagriežas uz to (konverģence). Lai to paveiktu, katra acs darbina 6 iekšējos un ārējos muskuļus. Visam šim kompleksam ir absolūti perfekti jāstrādā, bet tik sarežģītā sistēmā ir iespējamas daudzas neprecizitātes. Turpretī, skatoties tālumā, acis ir miera stāvoklī - tās var atpūsties. Salīdzinot ar grāmatu lasīšanu, kas arī nozīmē skatīšanos tuvumā, dators acīm ir apgrūtinošāks. Lasot drukātu tekstu, mēs nolaižam skatienu uz leju un acs plakstiņš daļēji pasargā aci, tādējādi neiztvaiko asaru plēvīte. Skatoties datora monitorā taisni uz priekšu, acis ir plati atvērtas un mitrums ātrāk iztvaiko. Acīm grūtāk uztverams ir arī datorā redzamais teksts. Tas ir citādāk veidots nekā drukātais - atšķiras, piemēram, burtu asums un kontrasts. Acs akomodācijas sistēma var apmulst un perfekti neatpazīt, uz kuru vietu fokusēt «asumu». Biežākās sūdzības datorlietotājiem ir acu nogurums, graušanas sajūta, miglošanās tālumā, īpaši darba dienas beigās. Arī ideāla redze tālumā negarantē komfortablu redzi pie datora.

Tomēr ir iespējams palīdzēt justies labi darbā pie datora .

Izvērtējot redzes slodzi, sūdzības un redzes funkcionālo stāvokli, iespējams piemērot atbilstošāko briļļu korekciju tieši darbam ar datoru, kura var atšķirties no ikdienā lietojamās korekcijas, īpaši cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma.

Rakstu sagatavoja Dr. Anda Balgalve


Dalies ar šo: