Optio

Redzes speciālisti

Aicinām ikvienu regulāri sekot līdzi redzes veselībai, veicot redzes pārbaudi reizi gadā, arī ja līdz tam nav novērotas nekādas redzes problēmas. Redzes pārbaudi var ērti veikt jebkurā no OptiO optikas veikaliem pie profesionāliem primārās redzes speciālistiem jeb optometristiem.

Optometrists

Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kura uzdevums ir novērtēt redzes kvalitāti – gan redzes funkcijas, gan acs struktūru, lai nepieciešamības gadījumā ieteiktu piemērotus redzes korekcijas līdzekļus. Galvenais optometrista uzdevums ir diagnosticēt un koriģēt tālredzību, tuvredzību, presbiopiju – vāju redzi tuvumā, kura attīstās pēc 40 gadu vecuma, un citas problēmas, kuras ikdienā traucē redzei. Visbiežāk optometristus var sastapt optikas veikalos, taču viņi konsultē arī klīnikās un medicīnas centros.

Oftalmologs jeb acu ārsta

Acu ārsts ir speciālists, kurš fokusējas uz padziļinātu redzes un acu veselības pārbaudi, dažādu oftalmoloģisku saslimšanu, piemēram, kataraktas, glaukomas, makulas deģenerācijas, diagnostiku un ārstēšanu. Pirmsskolas vecuma bērniem valsts apmaksātās profilaktiskās redzes pārbaudes jāveic pie acu ārsta. Pirmā no tām nepieciešama 13 – 24 mēnešu, otrā – trīs gadu, bet trešā – pirms skolas gaitu uzsākšanas. Pirmās vizītes laikā acu ārsts pārbauda bērna redzes spēju, šķielēšanas leņķi, acs ābolu kustības, veic acs dibena apskati, paplašinot zīlītes. Otrajā papildus tiek veikta salīdzinoša redzes asuma, bet trešajā – abu acu sadarbības un telpiskā redzes (binokulārās un stereoredzes), kā arī acu kustību pārbaude.

Optometrists vai acu ārsts, kuru redzes speciālistu izvēlēties?

Ikdienā acu ārsts jeb oftalmologs vairāk fokusējas uz padziļinātu redzes pārbaudi, tāpēc gadījumos, kad iepriekš būtiskas redzes izmaiņas nav novērotas, profilaktisku redzes pārbaudi ieteicams veikt pie optometrista, kas nepieciešamības gadījumā sagatavos nosūtījumu plašākai redzes pārbaudei pie oftalmologa jeb acu ārsta. Bērniem sasniedzot skolas vecumu, acu ārsta vietā redzes pārbaudi var veikt optometrists.

Bērnu acu ārsts

Pirmā bērna vizīte pie acu ārsta jāplāno sasniedzot viena gada vecumu. Ja vecākiem vai pediatram rodas kādas bažas par bērna redzi vai acu veselības stāvokli, tad vizīte pie speciālista jāplāno nekavējoties. Parasti pēc tam acu ārsts nosaka nākamo vēlamo apmeklējuma laiku. Gadījumos, kad ar bērna redzi viss ir normas robežās, nākamais acu ārsta apmeklējums jāplāno 3 gadu vecumā, un tad – 5, 6 gados. Pazīmes, kas nereti liecina par bērna redzes problēmām – bērns izvairās no darbiem tuvumā, tur galvu slīpi, piemiedz acis skatoties tuvumā vai tālumā, iespējamas biežas galvassāpes, īpaši pēc darba tuvumā. Arī redzes miglošanās un dubultošanās var liecināt par nepieciešamību apmeklēt acu ārstu. Protams, jo agrāk traucējums tiek atklāts un novērsts, jo lielākas iespējas pilnvērtīgas redzes attīstībai. 

Ko ņemt vērā dodoties uz redzes pārbaudi pie optometrista vai acu ārsta

  • Redzes pārbaudi ieteicams plānot sev brīvā dienā. Labākus un precīzākus mērījumus būs iespējams noteikt, ja acis pirms tam būs atpūtinātas.
  • Dienu pirms redzes pārbaudes nelieto kontaktlēcas.
  • Dodoties uz atkārtotu vizīti jāņem līdzi iepriekš izrakstītās briļļu/kontaktlēcu receptes.
  • Iepriekš izrakstītās redzes korekcijas līdzekļu receptes palīdzēs novērtēt vai un cik strauji mainās redze.
  • Vizītes laikā informē redzes speciālistu par saslimšanām un lietotajiem medikamentiem.

Kā nodrošināt acu labsajūtu ikdienā?

Jāņem vērā, ka acis ir viena no cilvēka vissvarīgākajām maņām, jo ar tās palīdzību uztveram aptuveni 80% no apkārt notiekošā. Lai ikdienā rūpētos par redzes labsajūtu, ieteicams ievērot atpūtas pauzes pēc intensīva darba tuvumā vai pavadot laiku pie viedierīcēm, tāpat arī acu vingrinājumu un ergonomiska darba vide palīdzēs nodrošināt acu komfortu!

Izmēģini!

  • 20-20-20 princips (latviskais tulkojums 20-20-6.) - Ik pēc 20 minūtēm uz 20 sekundēm ir jāvērš skatiens vismaz 6 metru attālumā. 
  • Palūkojies tālumā - ik stundu aktīvi strādājot un koncentrējoties, acīm nepieciešama ilgāka, vismaz 10-15 minūšu atpūta. Atrodi kādu objektu tālumā un izpēti to. 
  • Acu vingrojumi - lai stiprinātu acu koordināciju var veikt ļoti vienkāršu acu izapļošanu – vērst skatienu pa labi, pa kreisi. Pēc tam uz augšu un leju, kā arī pa diagonāli dažādos virzienos.

Rūpējoties par redzes veselību, noteikti jāatceras veltīt laiku aktivitātēm svaigā gaisā, lai acis tiktu apgādātas ar skābekli un arī atpūtinātas, jo tādā veidā skatiens tiek koncentrēts ne tikai uz objektiem tuvumā, bet arī tālumā!